Szponzorált tartalom
Sokat tudnék mesélni arról, hogy a napelem akkumulátorral és sokat is fogok. Azt hiszem, hogy ez egy olyan téma, aminek nagyon is van aktualitása és ahhoz képest még mindig nagyon kevesen és nagyon keveset tudnak róla úgy igazán. Ezért úgy gondoltam, hogy ma a napelemrendszer.info segítségével egy kis információs írást hagyok itt nektek és nagyon remélem, hogy valakinek fog tudni segíteni, vagy újdonsággal szolgálni.
A könyvekből nagyon sok dolgot meg lehet tanulni, bennem talán ez az elsődlegesen kialakult nézet. De hiszen mi más is lehetne, az életünk első 20-25 évét azzal töltöttük (én legalábbis igen), hogy könyvekből tanultam mindenféle okosságot. Először olvasni és írni, majd számolni és mindenféle más egyéb tudományokat. Aztán ez persze folyamatosan bővült, ahogyan idősödtem és kitárult a világ előttem, de a könyv, mint stabil alap mindig megmaradt és a mai napig is velem van.
Amellett, hogy a tanulást nagyban elősegíti, természetesen a gyönyörködtetés és szórakoztatás lehetősége is benne van, így aztán ez egy olyan csoda dolog, ami összetett, de mégis olyan egyszerű. Egy könyvnek ezer arca lehet, amelyek mind-mind mást mutathatnak felénk. Lehet az valami izgalmas krimi, de lehet egy ismeretterjesztő írás, egy romantikus lányregény, vagy egy tudományos értekezés a kvantummechanikáról. Legyen szó bármelyikről is, végeredményül rengeteget tanulhatunk belőle, vagy valamilyen konkrét tudományról, vagy az életről magáról és az emberekről.
A tudományokba természetesen a napelemes rendszerek ismerete is beletartozik, vagy beletartozhat, ahogyan a háztartásban található energetikai berendezések, rendszerek is. Én nem vagyok egy nagy tudós a témában, de legalább egy ilyen jellegű órám volt az egyetemen, úgyhogy értelmezni tudom a leírtakat az ügyben akkor is, ha egy kicsit szakmaibb a megfogalmazás. De most természetesen igyekszek minél inkább közérthetőbb módon írni, ahogyan a napelemrendszer.info oldalon is megtalálhatjátok a tömérdek információt napelemes témakörben. Vágjunk is bele!
Ahhoz, hogy napelem akkumulátorral tudjunk itt írásban foglalkozni, talán azzal kéne kezdeni, hogy egyáltalán hogy is működik egy napelemes rendszer és mitől mondható az akkumulátoros módszer egy kicsit kevésbé elterjedt kialakításnak.
Nos, a napelemes rendszerről akkor beszélhetünk, ha vannak napelemek a tetőn vagy a kertben, és van hozzá egy inverter. A napelemek a tetőn arra a célra szolgálnak, hogy a Napból érkező elektromágneses sugárzást magukba szívják, befogják. A fekete színük erre a célra tökéletes, közben pedig olyan egykristályokból állnak, amelyek piezoelektromos tulajdonsággal rendelkeznek. Ez nagyon földönkívülinek hangozhat, de egyáltalán nem az. Csak arról van szó, hogy az elektromágneses sugárzást elnyeli ez az anyag és ennek hatására a kristályokból elektronok szabadulnak fel. Ez azért jó, mert ezeket a kristályok alatt félvezető réteggel elektromos egyenárammá vagyunk képesek alakítani. Ezek az egykristályok a legtöbbször egyébként szilíciumból vannak, de úgy tudom már más megoldások is léteznek. A következő lépés a napelem akkumulátorral való ismerkedés felé pedig az, hogy ezt az egyenáramot a hálózatban is felhasználható formátumúra kell alakítani.
A legjobb ismereteim szerint a magyarországi háztartásokban a 230 Voltos, 50 Hz-es hálózati feszültség van jelen, amely váltóárammal társul. Ahhoz, hogy a napelemmel kapott egyenáramot váltóárammá alakítsuk, szükségünk van egy remek inverterre, aminek kimondottan ez a célja: hogy megbízható módon váltóáramot készítsen az egyenáramból és ezzel a háztartás el legyen látva megfelelő mennyiségű és minőségű árammal.
Az talán nem újdonság, hogy az időjárás eléggé kiszámíthatatlan, az meg eléggé kiszámítható, hogy éjjel sötét van. Mivel a napelem akkor termel, amikor éppen süti a nap, ezért azt elég könnyű kikövetkeztetni, hogy amikor nem éri napsütés, akkor nincs áram. Ez viszont talán nem annyira fenntartható egy háztartásban, de van megoldás! A sztenderd módszer az, hogy a napelemes rendszert a hálózatra csatlakoztatják. Amikor a napelem termel, első körben a háztartásban található fogyasztók fogják használni a megtermelt energiát. Azonban amikor ezt nem tudjuk saját körben felhasználni, automatikusan visszatöltjük a hálózatra, hogy más fel tudja használni, akinek éppen aktuálisan kell. Mi pedig ezért cserébe akkor tudunk a hálózatról használni energiát, amikor nem megy a napelemes rendszerünk. Ilyen egyszerű és nagyszerű és végeredményül még akár pluszba is kijöhetünk az áramszolgáltatóval szemben.
Itt érkeztünk el a napelem akkumulátorral kérdéskörhöz. Tehát azt elmondtam, hogy normál esetben a hálózatra szokás rákapcsolódni, azonban vannak ettől eltérő esetek, ahogyan azt a napelemrendszer.info oldalon is leírják. Vannak például olyan esetek, ahol nincs lehetőség arra, hogy valaki a hálózatra kapcsolódjon. Éppen ezért a napelem akkumulátorral való működtetése sem teljesen ismeretlen dolog. Szigetüzemű rendszernek hívják ezt a módot azért, mert mindentől elszigetelten is tud működni, nem kell hozzá a hálózat. Egyetlen probléma van vele igazán: az energia tárolására a mai napig nem igazán tudtak még olyan megoldást találni, ami igazán hatékony lenne. Persze van megoldás, csak összehasonlítva a hálózatra táplálós megoldással, jóval kevésbé éri meg így tárolni az energiát. Az utóbbi években persze sokat fejlődött a technika, de ahol mód van rá, ott érdemes lehet a visszatáplálást választani.
Vagy sokkal inkább egy hibrid rendszer gondolata az, ami minden igényt kielégíthet a lehető legjobb hatásfokkal. A napelem akkumulátorral azokra az órákra tökéletesen el tudjuk tárolni az energiát, amikor egyébként nem működne a napelemes rendszer, amikor pedig szikrázóan süt a nap, akkor simán működhet a hagyományos módon a dolog.
A napelemrendszer.info-n ezekben a témákban még több hasznos olvasnivalót találhattok, ahogyan még árajánlatot is lehet kérni tőlük, szóval érdemes lehet megnézni, ha komolyak a szándékaitok a napelemes rendszereket illetően.
Egy másik aktualitásáról is olvashattok a napelem akkumulátorral történő üzemeltetésének, ami a támogatásokkal és az aktuális elszámolási lehetőségekkel van összefüggésben. Ebbe nagyon nem mennék most bele, de lényeg, hogy ezek fontos szempontok már most is a rendszer kialakításában, de a jövőben még inkább azok lesznek, ha az ember szeretné, hogy megtérüljön a befektetés.
A napelem akkumulátorral egyébként még az elektromos autó kérdést is össze lehet kötni. Csak annyi kell hozzá, hogy előre úgy tervezze az ember, hogy egy ilyen méretű és jellegű fogyasztó is lesz a rendszerben és már mehet is a töltés minden este, akár akkumulátorról, akár a hálózatról. Végeredményben az a lényeg, hogy a zöld autóval és a zöld energiával is egy olyan fenntarthatóbb világot teremtsünk magunknak, ahol a dolgok önfenntartók és nem kell a hagyományos módokon energiát nyerni valami elégetésével. A napelem akkumulátorral való működtetése pedig szerintem a hibrid rendszernél a legjobb opció, de ha nem hisztek nekem, nézzétek meg a saját szemetekkel a napelemrendszer.info oldalon. És persze itt minden másról megtudhatjátok a lényeget, ami csak a napelemes érával kapcsolatos.